Om de tværkommunale formandsnetværk

Det tværkommunale formandsnetværk har til opgave at iværksætte tværkommunale aktiviteter inden for samarbejde, sparring, og kursus- og konferencevirksomhed med udgangspunkt i de lokale ønsker. Hvis det er relevant, kan foreningens konsulenter inviteres til at deltage i de tværkommunale formandsmøder.

Det er formand/næstformand for den lokale afdeling, der indtræder som medlem af det tværkommunale formandsnetværk.

Det tværkommunale formandsnetværk driver sin egen virksomhed og fastlægger selv mødefrekvens og forretningsorden. Én lokalafdeling i netværksområdet udpeges/vælges til at varetage de praktiske forhold vedr. betalinger/overførsler etc., og netværkets aktiviteter finansieres af midler fra de tilsluttede afdelinger.

Et medlem af hovedbestyrelsen tilknyttes de tværkommunale formandsnetværk.

Inddeling 

Nordjylland

Frederikshavn, Læsø, Hjørring, Brønderslev/Dronninglund, Jammerbugt, Aalborg, Vesthimmerland, Rebild, Mariagerfjord

Hovedbestyrelsesmedlem: Lene Burchardt Jensen

Viborg

Thisted, Morsø, Skive, Viborg

Hovedbestyrelsesmedlem: Peter Nellemann


Ringkøbing

Lemvig, Struer, Holstebro, Ringkøbing/Skjern, Herning, Ikast, Brande

Hovedbestyrelsesmedlem: Peter Nellemann
 

Østjylland

Randers, Norddjurs, Syddjurs, Favrskov, Silkeborg, Skanderborg, Odder, Århus

Hovedbestyrelsesmedlem: Peter Nellemann

Vejle/Kolding

Horsens, Vejle, Hedensted, Fredericia, Kolding

Hovedbestyrelsesmedlem: Peter Hansen

Ribe/Esbjerg

Varde, Billund, Esbjerg/Fanø, Vejen

Hovedbestyrelsesmedlem: Peter Hansen
 

Sønderjylland

Haderslev, Tønder, Aabenraa, Sønderborg, (Sydslesvig - 60)

Hovedbestyrelsesmedlem: Lene Burchardt
 

Fyn

Odense, Nordfyn, Middelfart, Assens, Fåborg/Midtfyn, Nyborg, Kerteminde, Svendborg/Ærø, Langeland

Hovedbestyrelsesmedlem: Brian Brodersen
 

Frederiksborg

Gribskov, Helsingør, Halsnæs, Hillerød, Fredensborg, Frederikssund, Egedal, Allerød, Hørsholm, Rudersdal, Roskilde, Furesø

Hovedbestyrelsesmedlem: Lars Nyborg
 

Vestsjælland

Odsherred, Kalundborg, Holbæk, Sorø, Ringsted, Lejre, Slagelse

Hovedbestyrelsesmedlem: Lars Nyborg
 

Hovedstaden

København, Lyngby-Tårbæk, Ballerup, Herlev, Gladsaxe, Gentofte, Høje Tåstrup, Albertslund, Glostrup, Rødovre, Frederiksberg, Tårnby, Dragør, Hvidovre, Brøndby, Vallensbæk, Ishøj, Bornholm, (Private gym. grundskoler)

Hovedbestyrelsesmedlem: Lars Aaberg
 

Storstrøm

Greve, Solrød, Køge, Stevns, Næstved, Faxe, Vordingborg, Lolland, Guldborgsund

Hovedbestyrelsesmedlem: Brian Brodersen

 

Cxense Display
Cxense Display
Cxense Display
Cxense Display