I juni inviterede Skolelederforeningen i samarbejde med IT Branchen, Aarhus Kommune, førende IoT eksperter, skoleledere og videnspersoner til et seminar på Børsen i København til en snak om, hvordan IoT-teknologien kan introduceres til folkeskolen i form af særlige undervisningsforløb.
I går samledes en gruppe lærere fra Århus Kommune med repræsentanter fra IT-branchen, Skolelederforeningen og Professionshøjskolen UCC til en fælles workshop dag, hvor opgaven var at lave de første tanker og udkast til undervisningsforløb og undervisningsmateriale.
Deltagerne havde selv de fysiske elementer i hånden, og kreativiteten var stor. Udvalgte 7. klasser i Århus Kommune har noget at glæde sig til, når de skal teste forløbene i et pilotprojekt.
Internet of Things
- IOT betyder Internet of Things og er et netværk af elektroniske enheder, som er i stand til at indsamle og dele data via sensorer. Et eksempel kunne være, at man indsamler data omkring bevægelsesmønstre i et klasselokale, laver målinger af CO2 niveauer og indhenter data omkring støjniveauet. Disse data kan senere bearbejdes og analyseres af eleverne i et undervisningsforløb. Analysen kan så danne grundlag for en handling.
Vil du vide mere om IoT projektet kan du læse artiklen i Plenum nr. 5/2018 side 34.
Læs også mere på www.iotifolkeskolen.dk