Der blæser nye vinde, og der er i øjeblikket et åbent vindue til at drøfte med regeringen og KL om, hvordan man kan tale om kvalitet i skolen på en mindre bureaukratisk måde, så det kommer til at handle om det væsentlige og ikke kun bliver en afrapportering, der ikke bliver brugt til noget.
I Skolelederforeningen vil vi gerne komme med vores bud på, hvordan et meningsfuldt arbejde med kvalitet i skolen kan se ud – derfor har vi brug for dig.
- Vil du være med til at fortælle om dine erfaringer – gode som mindre gode – om, hvordan du/I som ledelse arbejder med kvalitetsrapporten på skolen?
- I forhold til forvaltningen, medarbejdere, lærere og elever…? Har I gået nye veje? Er I parate til at droppe kvalitetsrapporten? Har I gjort jer nye overvejelser om indhold og processer?
Så vil SKOLELEDERFORENINGEN gerne høre dine erfaringer og inviterer til et ad-hoc-møde:
Tirsdag den 3. december 2019 kl. 11:00-13:30 i
foreningens lokale: Galleriet, Snaregade 10 A, Kbh. K
Foreningen giver frokost og betaler transportomkostninger.
Formålet er gensidig inspiration – og at foreningen bliver klogere på, hvordan vi fagligt og politisk kan forbedre arbejdet med kvalitetsrapporten.
Vi glæder os til at se dig!
Med venlig hilsen
Dorte Andreas
Næstformand
Skolelederforeningen
OBS TILMELDING Hurtigst muligt og senest mandag 4. november til Gitte Nielsen: gn@skolelederne.org
Illustration: Colourbox.dk