Ny undersøgelse af ledervilkår under Covid19

Fagbevægelsens Hovedorganisations Lederforum, hvor Claus Hjortdal er talsperson, har besluttet at sætte fokus på ledernes oplevelser, vilkår og erfaringer fra tiden under Covid19. Deltag i undersøgelsen.

I disse dage sendes et spørgeskema ud til lederne i Fagbevægelsens Hovedorganisation, herunder til Skolelederforeningens medlemmer.

I Skolelederforeningen sender vi spørgeskemaet ud til ca. halvdelen af foreningens medlemmer – tilfældigt udvalgt. Har du ikke modtaget skemaet, er du dog meget velkommen til at deltage HER.

Undersøgelsens formål er at få mere viden om, hvordan lederne har opfattet perioden under Covid-19-pandemien. Undersøgelsens resultater skal anvendes i arbejdet for at forbedre ledernes rammer og vilkår i den offentlige sektor.

Spørgsmålene handler om samarbejdsrelationer, arbejdsbelastning, arbejdstid, nye erkendelser mv.

VI HÅBER MEGET, I VIL PRIORITERE AT DELTAGE.

Tak, Skolelederforeningen