OK21 urafstemning: Det blev et ’ja’

OK21-forliget er nu stemt igennem. Både på leder- og lærerområdet blev det til et ’ja’.

Urafstemningen i forbindelse med OK21-forliget blev afsluttet i morges, og det står nu klart, at det blev et ’ja’. Resultatet viser en ja-procent på 88,5 procent og en stemmeprocent på 34,4 blandt underviserlederne i LC.

1.427 af Skolelederforeningens stemmeberettigede medlemmer har stemt – hvilket giver en stemmeprocent på ca. 33 procent – heraf stemte ca. 91,5 procent ja til overenskomsten.

”Jeg er glad for, at vores medlemmer har stemt ja,” siger Claus Hjortdal, formand for Skolelederforeningen.

Claus Hjortdal er tilfreds med OK21-resultatet, som han kalder en vedligeholdelse af den tidligere overenskomst – uden de store overraskelser – men hvor der for ledernes vedkommende samtidig er blevet plads til forbedring af reallønnen gennem procentvise udmøntninger.

”Med den alvorlige corona-pandemi som bagtæppe er det et tilfredsstillende overenskomstresultat både på LC-området generelt og for lederne. Med afstemningen har foreningens medlemmer nu også tilkendegivet, at de er tilfredse med OK21-resultatet,” siger Claus Hjortdal.

Også på lærerområdet blev det til et tydeligt ja med en stemmeprocent på 59,3 procent, hvor 85,7 procent stemte ja.