Velkommen til Claus Fagerlund i foreningens sekretariat

Pr. 1 juni 2022 er Claus Fagerlund ansat som politisk konsulent i Skolelederforeningen. Vi er meget glade for at kunne byde Claus velkommen, og vi glæder os til samarbejdet.

Claus Fagerlund er uddannet lærer og kommer fra en stilling som skoleleder på Sanderumskolen i Odense. Stillingen som skoleleder har han beklædt siden 2018. Tidligere var han souschef på samme skole.

Derudover har Claus Fagerlund også erfaring som lærer for en gruppe socioemotionelle unge.

Med ansættelsen af Claus Fagerlund opgraderer Skolelederforeningen på det skole- og ledelsespolitiske område. Claus vil blandt andet - sammen med de to andre politiske konsulenter i foreningen Mia Devilli og Carina Termansen - repræsentere foreningen i arbejdsgrupper/udvalg samt rådgive foreningens medlemmer og politiske ledelse.

Ligeledes vil Claus være med til at styrke udviklingsarbejdet i Sammen om skolen-regi og koblingen mellem arbejdet i lokalforeningerne og hovedforeningen. Han vil også bidrage til foreningens kommunikation og medvirke til at realisere foreningens indsatser og afholdelse af kurser.

Claus træffes på mail cf@skolelederne.org og telefon 5177 7342.

Se kontaktoplysninger på hele sekretariatet