Velkommen til Matilde og Jannik i foreningens sekretariat

Vi er meget glade for at kunne byde Matilde Dahl Petersen og Jannik Brostrup Larsen velkommen, og vi glæder os til samarbejdet. De er per 1. marts 2022 begge ansat i Skolelederforeningens sekretariat.

Stort velkommen til vores to nye kollegaer i foreningens sekretariat.

Matilde Dahl Petersen er uddannet advokat og er ansat som konsulent i medlemsrådgivning og forhandling.

Matilde Dahl Petersen har bred erfaring med medlemsrådgivning fra andre faglige organisationer og har også mangeårig erfaring med at rådgive ledere fra Københavns Kommune. Derudover har hun stor erfaring med undervisning.

Matilde Dahl Petersens primære arbejdsopgaver bliver at rådgive medlemmer, deltage som bisidder samt at undervise med videre.

Matilde Dahl Petersen kan træffes på mdp@skolelederne.org samt på moil: 5383 8302

 

 

 

Jannik Brostrup Larsen er ansat i en nyoprettet stilling som økonomisk konsulent. Janniks primære arbejdsopgaver er økonomi og medlemshåndtering.

Jannik Brostrup Larsen kommer fra en stilling som afdelingsleder på en specialskole, hvor han har haft ansvar for økonomien. Han har siden 2013 været leder på skoler i Egedal, Furesø og Halsnæs Kommune.

Jannik har både haft stillinger som afdelingsleder og øverste leder.

Jannik Brostrup Larsen kan træffes på jbl@skolelederne.org samt på mobil: 2893 0368

 

 

Find kontaktoplysninger på hele sekretariatet